Česky English Deutsch

Wi-fi připojení

Na chatě můžete využít možnost wi-fi připojení k internetu.

Ubytování na jednu noc

Při ubytování pouze na jednu noc účtujeme +20% k ceně ubytování.
Při ubytování na dvě až tři noci v zimní sezoně +15% k ceně ubytování.

Kontakt

ubytovani@chatatereza.cz

Facebook: Chata Tereza

Pevná linka: +420 499828526
Mobilní telefon: +420 720636165
Mobilní telefon: +420 720636165

Chata Tereza
Modrokamenná 140
542 25
Janské Lázně

Mapa

Půjčovna

Služby a tipy

Tipy pro turisty

Černohorské rašeliniště

Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha je přibližně 66 ha a jeho se stáří je odhadováno na 6000 let. Rozkládá se v plochém sedle mezi Světlou a Černou horou. Naučná stezka je cca 4 km dlouhá a obsahuje řadu informačních panelů. Stezka vede od Černé boudy přes Václavák a Hubertovu vyhlídku k Velkým Pardubickým boudám.

Trasa Střední hřeben

Krátká vycházková trasa nad Janské Lázně měřící přibližně 2.5 km. Trasa vede z náměstí od kolonády Rudolfovým údolím kolem dětské léčebny Vesna po Středním hřebenu k Hoffmanově boudě.

Černá hora - Pec pod Sněžkou

Trasa vede od horní stanice lanovky po červené turistické trase kolem Černé boudy k Václaváku. Dále vede ke Kolínské a Pražské boudě odkud se dá po značených trasách dojít do Pece pod Sněžkou. Trasa je přibližně 5.5 km dlouhá.

Černá hora - Velká Úpa

Trasa vede od horní stanice lanovky po červené turistické trase kolem Černé boudy nad Václavák a následně po žluté turistické trase okolo Černohorského rašeliniště na Pěticestí. Z Pěticestí se po pěšině dostanete k Vlašským boudám, kde funguje horská mléčná farma Sosna. Od farmy trasa pokračuje mírným klesáním do Velké Úpy. Délka trasy je přibližně 9 km.

Tipy pro lyžaře

Info o skiareálu

Lanovky a vleky
Ceník
Aktivity
Skibus
Skitour

Mapa skiareálu

Skiareal

Udržované běžecké tratě

Běžecká traťDélka
Krkonošská cesta12 km
Velký okruh Černá hora12 km
Malý okruh Černá hora4 km
Okruh Světlá hora15 km
Černá hora - H. Maršov6 km
Černohorská silnice6 km

Tipy na autovýlet

Vrchlabí

vrchlabi

Vrchlabí (německy Hohenelbe) je město v severní části královéhradeckého kraje. Nazýváno bývá jako Vstupní brána Krkonoš. Má zhruba 13 500 obyvatel a rozlohu zhruba 28 km2. Bylo jedním z nejvýznamějších center varhanářství.

Město prošlo třemi vlnami prosperity – v 16. století obdobím zpracování rud, v 18. století lnářství a textilního průmyslu, od začátku 20. století pak lehkého strojírenství a v neposlední řadě i turistiky a cestovního ruchu.

Mapa

Krkonošské muzeum

Informace

Zámek

Historie Vrchlabského zámku se datuje už od roku 1533, kdy získal Vrchlabské panství Kryštof z Gensdorfu a zahájil práce na stavbě nového sídla. Zámek byl dokončen v roce 1546 a tvořila ho obdélníková budova s velkou vstupní síní. Roku 1575 byl zámek poničen požárem a jeho oprava byla pouze provizorní.

vrchlabi

Při renesanční přestavbě trvající od roku 1605 do roku 1614 za Viléma Miřkovského získal zámek svou nynější podobu - byl rozšířen a přibyly mu věže. Za vlády rodu Černínů v roce 1820 proběhla přestavba zámku a okolí, při které byly zejména odstraněny obranné prvky. Při poslední přestavbě na přelomu 19. a 20. století zámku přibyl portik s balkónem a došlo ke zvýšení věží. Po té, co v průběhu 1. světové války Černínové zámek prodali, začal sloužit jako administrativní budova a v současné době jsou zde umístěny kanceláře Městského úřadu.

Špindlerův Mlýn

spindleruv mlyn

Špindlerův Mlýn je významné turistické středisko v Krkonoších. Město Špindlerův Mlýn má přibližně 1400 obyvatel a rozlohu 7690,91 ha. V němčině se město dříve nazývalo Spindlermühle podle rodiny Spindlerových, která vlastnila v obci mlýn.

Špindlerův Mlýn leží v nadmořské výšce 575 – 1555 m v Krkonoších. Nejvyšším bodem obce je Luční hora – druhá nejvyšší hora České republiky. Leží při soutoku řeky Labe a Dolského potoka.

Mapa

Letní bobová dráha

Informace

Jilemnice

jilemnice

Jilemnice (německy Starkenbach) je jedním z měst soupeřících o název brána do Krkonoš. Jde o spádovou obec pro střed západní části Krkonoš a Podkrkonoší a přirozené centrum této oblasti. Zajímavý je půdorys centra města, ukazující na jeho plánovité založení, nikoliv na živelné osídlení.

Rozmach přinesl rozvoj turistického ruchu, díky němuž je město označiváno jako kolébka českého lyžování. Rozvoj města pokračoval i v meziválečném období, zastavila jej až okupace a následná vnucená restrukturalizace průmyslu.

Mapa

Zámek

V 16. století nechali Křinečtí z Ronova v Jilemnici postavit zámek. V jeho budově dnes sídlí Krkonošské muzeum, jehož expozice je zaměřena na historii a národopis západních Krkonoš a také na počátky a vývoj českého lyžování.

Informace

Jilemnická naučná stezka

Informace

jilemnice

Bozkov

bozkov

Obec Bozkov se nachází v okrese Semily v Libereckém kraji, zhruba 4 km severně od Semil. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 580 obyvatel.

Mapa

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské jeskyně se nacházejí v Železnobrodské vrchovině v nadmořské výšce 425 až 485 metrů. Jeskynní výzdoba je jedinečná. Z menší části ji tvoří klasické krápníky, unikátem však jsou excentrické vláknité a keříčkovité krápníky. Ze stěn a stropů vystupují křemenné římsy a lišty. Voda okyselená okolními horninami tu vytvořila voštinovité a síťovité struktury, krajkové ozdoby a police. Nejnižší části jsou vyplněny modrozelenou vodou průzračného podzemního jezera, které je největší v Čechách (plocha hladiny 320 metrů čtverečných).

Informace

Harrachov

harrachov

Harrachov (něm. Harrachsdorf) je město a významné horské letovisko v Krkonoších. Rozkládá se pod Čertovou horou v údolí říčky Mumlavy. Administrativně spadá pod Liberecký kraj, okres Semily. Území města přímo sousedí s Polskem, s nímž je spojeno významnou silniční komunikací.

Po pádu komunismu v roce 1989 se v Harrachově začal velmi prudce rozvíjet turistický ruch. Bylo vystavěno a otevřeno obrovské množství nových ubytovacích a stravovacích zařízení všeho druhu. Místní sklárna se stala současně také turistickou atrakcí - pořádají se různé prohlídky ukazující metody výroba skla. V areálu sklárny vznikl také malý pivovar.

Mapa

Sklárna

Informace

harrachov

Dvůr Králové nad Labem

dvur kralove

Město Dvůr Králové nad Labem (něm. Königinhof an der Elbe) se nachází v okrese Trutnov, kraj Královéhradecký. Město Dvůr Králové nad Labem leží v Královédvorské kotlině na východě Jičínské pahorkatiny na řece Labi. Ke dni 9. 7. 2010 zde žilo 16 370 obyvatel.

Mapa

Zoologická zahrada

Ve městě se nalézá známá zoologická zahrada s Africkým safari, která láká ročně přes půl milionu návštěvníků.

Informace

Adršpach

adrspach

Adršpach (německy Adersbach) je obec v severovýchodních Čechách pod zříceninou hradu Adršpach. Leží v okrese Náchod v královéhradeckém kraji. Adršpach má přibližně 530 obyvatel a rozlohu 1971 ha.

Mapa

Adršpašsko-teplické skály

Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály byla vyhlášena již v roce 1933 na rozloze 1771 ha k ochraně zachovalých celků skalních měst. NPR se nachází zhruba v trojúhelníku vymezeném obcemi Adršpach, Teplice nad Metují a vrcholem Čáp nad vsí Skály.

Informace

adrspach

Liberec

liberec

Liberec (německy Reichenberg) je statutární město na severu Čech v okrese Liberec Libereckého kraje. Je krajským městem, má 105 021 obyvatel, a je tak pátým největším městem v České republice a třetím v Čechách. Spolu se sousedním Jabloncem nad Nisou vytváří aglomeraci s přibližně 150 tisíci obyvateli. Je zakládajícím členem Euroregionu Nisa.

Mapa

Zoologická zahrada

Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší zoologická zahrada v České republice. V jejím 13 hektarovém areálu je chováno více než 170 druhů zvířat. V zatím nejúspěšnějším roce 1989 ji navštívilo přes 460 000 osob. Mezi jejími největšími lákadly jsou bílí tygři a lachtani.

Informace

Zoo Liberec

Botanická zahrada

Botanická zahrada Liberec je nejstarší botanická zahrada v České republice. Její doménou jsou sbírky tropických rostlin. Skleníkový areál ve tvaru krystalové drúzy, po stavební stránce projektovaný Ing. arch. Pavlem Vaněčkem, sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečných. V pavilonech je prezentováno 13 rozličných botanických témat. Při jejich tvorbě byla spojena odborná geobotanická hlediska se zahradním uměním.

Informace

botanicka

Centrum Babylon

Centrum Babylon Liberec je hotelový, kongresový, zábavní a nákupní komplex, který vznikl v roce 1997 přestavbou areálu bývalé textilní továrny Hedva o rozloze 30 000 metrů čtverečných. V areálu se nachází: aquapark, lunapark, čtyřhvězdičkový hotel, kasino, nákupní městečko, několik restaurací, vinárna či pivnice, ale i „Byznys centrum“ a prostory pro konání kongresů.

Informace

Radnice

Stavba má přibližně čtvercový půdorys, v jejím středu je ponechán dvůr přístupný z obou boků stavby. Nad hlavním průčelí budovy obráceném k náměstí se zvedá trojice věží. Nejvyšší z nich, prostřední, má výšku 56 metrů. Původně její vrchol zdobila měděná socha rytíře Rolanda, ochránce městských práv. Socha byla roku 1952 nahrazena rudou hvězdou. Ta byla sňata v roce 1989 a následujícího roku nahrazena lvem jakožto symbolem České republiky. Konečně, roku 2005 byla na vrchol věže umístěna kopie původní sochy rytíře.

radnice

Nad vstupním portálem s již vzpomenutým rokem očekávaného dokončení je reliéf od Theodora Friedla znázorňující založení staré i nové radnice. V jeho středu je ženská postava symbolizující město, levá strana obsahuje postavy spojené s původní radnicí a pravá postavy spojené se vznikem radnice nové. Nad reliéfem je balustrádový balkón, ze kterého mluvily mnohé slavné osobnosti: František Josef I., Edvard Beneš nebo Václav Havel. Celý vnějšek radnice působí poměrně impozantním dojmem.

Interiér radnice je bohatě zdoben způsobem odpovídajícím bohatství města. Jde často o dary místních cechů a patriotů. Patrně nejkrásnějším sálem je dřevem obložená obřadní síň s vynikající akustikou, 450 kg vážícím lustrem z Berlína, šesticí vitráží a nástropní malbou znázorňující vítězství pravdy nad temnými silami od vídeňského malíře Andrease Grolla.

Chata Tereza (c) 2010 | Vytvořil: chatatereza | Optimalizováno pro:  Google Chrome,  Mozilla Firefox 3.6+,  Opera 9+,  Apple Safari,  Konqueror,  Microsoft Internet Explorer 8+